به فروشگاه اینترنتی تشک نفیس خوش آمدید...😊
بوی بد تشک قدیمی

فهرست مطالب

بوی بد تشک تشک قدیمی

تشک، محل آرامش و خوابی عمیق است که گاها می‌تواند به منبعی از بوی ناخوشایند و آزاردهنده تبدیل شود. بوی بد تختخواب نشان‌دهنده وجود مشکلی در تشک شماست. علت این بوی بد ممکن است به موضوعاتی مانند عرق بدن، کپک و قارچ و ساس باشد که در ادامه، کامل آن را بررسی می‌کنیم. همچنین راهکار‌های رفع بوی بد تشک مثل استفاده از جوش شیرین یا سرکه را نیز توضیح می‌دهیم.

علت بوی بد تشک قدیمی

تشک همیشه در معرض انواع آلودگی‌ها مثل عرق بدن، کپک و … می‌باشد که در ادامه دقیق به هر کدام از این دلایل می‌پردازیم.

بوی بد تشک قدیمی به دلیل عرق

یکی از اصلی‌ترین علت‌های بوی بد تشک قدیمی عرق بدن و سلول‌های مرده پوست است که به مرور زمان روی تشک انباشته شده و باعث نم رختخواب و بوی نامطبوعی در تشک می‌شود.

کپک و قارچ از عوامل بوی بد تشک قدیمی

رطوبت، دشمن شماره یک تشک است. اگر تشک شما به طور مداوم در معرض رطوبت قرار گیرد، بهشتی برای رشد کپک و قارچ فراهم می‌شود. این موجودات میکروسکوپی نه تنها بوی بدی روی تشک تولید می‌کنند، بلکه می‌توانند برای سلامتی شما نیز مضر باشند.

نقش ساس‌ها در بوی بد تشک قدیمی

بوی بد تشک قدیمی به دلیل ساس

بوی بد تشک قدیمی به دلیل ساس

ساس‌ها حشرات ریزی هستند که از خون انسان تغذیه می‌کنند. آنها در طول شب از شما تغذیه کرده و فضولات خود را بر روی تشک باقی می‌گذارند. این فضولات، بوی بد و زننده‌ای ایجاد می‌کنند. ساس‌ها مانند دانه‌هایی قهوه‎‌ای هستند که با چشم غیرمسلح قابل دیدن می‌باشند.

لکه‌ها از علل بوی بد تشک قدیمی

از دیگر دلایل بوی بد تشک قدیمی می‌توان به لکه‌های ناشی از ادرار، استفراغ، غذا و نوشیدنی اشاره کرد که اگر به سرعت تمیز نشوند، در تشک نفوذ کرده و بوی ماندگاری ایجاد می‌کنند.

مواد شیمیایی در بوی بد تشک قدیمی

برخی از تشک‌ها، به ویژه تشک‌های فوم، با مواد شیمیایی مضری به نام VOCs (ترکیبات آلی فرار) تولید می‌شوند. این مواد شیمیایی می‌توانند بوی ناخوشایندی داشته باشند و برای سلامتی شما نیز مضر باشند.

راهکار‌های ساده و موثر در رفع بوی بد تشک قدیمی

از بین بردن بوی بد تشک قدیمی

از بین بردن بوی بد تشک قدیمی

برای رفع بوی بد رختخواب، راه حل‌های خانگی و ساده‌ای مثل استفاده از جوش شیرین، سرکه سفید و چند مورد دیگر وجود دارد که در زیر بیان می‌کنیم.

1: استفاده از جوش شیرین برای رفع بوی بد تشک

جوش شیرین، ماده‌ای طبیعی و ارزان قیمت است که به طور موثر بوی بد را خنثی می‌کند. برای استفاده از جوش شیرین، آن را به طور یکنواخت بر روی سطح تشک بپاشید و بعد از چند ساعت، جاروبرقی بکشید.

2: استفاده از سرکه سفید برای بوی بد تشک قدیمی

سرکه سفید، ضد قارچی قوی است که به از بین بردن کپک و قارچ از روی تشک کمک می‌کند. برای استفاده از سرکه سفید، آن را با آب به نسبت مساوی مخلوط کرده و با اسپری بر روی مناطق کپک زده تشک بپاشید.

3: نور خورشید در حذف بوی نامطبوع تشک قدیمی

از بین بردن بوی بد تشک با نورخورشید

از بین بردن بوی بد تشک با نورخورشید

نور خورشید، ضدعفونی کننده‌ای طبیعی است که به از بین بردن میکروب‌ها و قارچ‌ها از روی تشک کمک می‌کند. تشک خود را در یک روز آفتابی در فضای باز قرار دهید تا از قدرت ضدعفونی کننده نور خورشید بهره مند شوید.

4: جذب کننده‌های بو بد تشک

جذب کننده‌های بو یکی از راه‌های موثر رفع بوی بد تشک قدیمی است. از جمله این جذب کننده‌ها می‌توان به پودر قهوه یا زغال فعال، اشاره کرد که می‌توانند بوی بد تشک را جذب کرده و هوای اتاق را معطر کنند.

5: شستشوی تشک قدیمی

در این روش بسیار به این موضوع دقت داشته باشید که تشک شما قابل شسشتو باشد زیرا ممکن است به الیاف تشک آسیب بزند. اگر تشک شما قابل شستشو بود می‌توانید آن را با آب و شوینده ملایم صابون بشویید. شستشو به طور کامل آلودگی‌ها و بوی بد را از بین می‌برد.

6: استفاده از نشاسته ذرت

ترکیب نشاسته ذرت با جوش شیرین، با جذب چربی ایجاد شده روی تشک، باعث رفع بوی بد تشک قدیمی می‌شود. برای استفاده از نشاسته ذرت، آن را به طور یکنواخت روی تشک خود پخش کنید و یک روز به آن مهلت بدهید. سپس با جاروبرقی نشاسته‌ها و جوش شیرین را جمع کنید.

7: استفاده از بخارشوی برای ساس‌ها و بوی بد آن‌ها

ساس‌ها به دمای بالای 49 درجه سانتی گراد (120 درجه فارنهایت) حساس هستند. در صورت مشاهده ساس، با وسیله‌ای مثل بخارشوی با دمای 55 درجه سانتی گراد روی تشک بکشید تا ساس‌ها و سپس بوی بد تشک از بین برود.

8: استفاده از محلول‌های پاک کننده برای رفع بوی بد تشک قدیمی

محلول‌های زیر باعث رفع بوی بد تشک و حتی برای از بین بردن لکه‌های روی تشک نیز استفاده می‌شود. طریقه درست کردن این محلول‌ها و نحوه استفاده از آن‌ها را در ادامه می‌گوییم.

محلول آب اکسیژنه و جوش شیرین برای بوی بد تشک قدیمی

این محلول از محلول‌های بسیار موثر برای رفع بوی بد تشک قدیمی است. ابتدا 250 میلی لیتر (یک لیوان) آب اکسیژنه 3 درصد را با 50 گرم جوش شیرین به همراه مقداری مایع صابونی خوب مخلوط کنید. داخل آب‌پاش ریخته و تکان دهید. سپس روی تشک قدیمی اسپری کنید و با پارچه ای تمیز روی تشک ماساژ دهید. چند ساعت به تشک مهلت دهید تا خشک شود. اگر بعد از خشک شدن مقداری از جوش شیرین روی تشک مانده بود با جاروبرقی یا فرچه تمیز، آن را پاک کنید.

محلول عصاره روغنی و سرکه سفید برای بوی نامطبوع تشک

برای تهیه این محلول 10 قطره از عصاره روغنی مورد علاقه‌تان را با 125 میلی لیتر (نصف لیوان) سرکه سفید در آب ولرم حل کرده و سپس روی تشک اسپری کنید. با پارچه‌ای تمیز روی تشک بکشید و اجازه دهید تشک در هوای آزاد یا اتاقی که تهویه مناسب دارد خشک شود. خواهید دید بوی بد تشک قدیمی رفع می‌شود.

محلول روغن اسطوخودوس و جوش شیرین

روغن اسطوخودوس از بوگیرهای قوی و ضد عفونی کننده تشک است. 20 قطره از روغن را با 200 گرم جوش شیرین (یک لیوان) مخلوط کنید تا به صورت خمیری شود. اجازه دهید خمیر خشک شده، سپس آن را با فرچه روی تشک بسابید. بعد از 10 دقیقه با جاروبرقی از روی تشک پاک کنید.

چه زمانی در مقابل بوی بد تشک قدیمی تسلیم شویم؟

ممکن است بوی بد تشک قدیمی شما با هیچ کدام از راهکارهای گفته شده رفع نشود. این موضوع نشاندهنده فرسودگی و کهنه شدن تشک شما می‌باشد و باید اقدام به تعویض تشک قدیمی خود کنید. نگران این موضوع نباشید. شما میتوانید در طرح تعویض تشک کهنه با نو کارخانه نفیس اقدام به تعویض تشک کهنه خود نمایید. تشک کهنه شما به مبلغ 1 تا 3 میلیون تومان خریداری و یک تشک کاملا نو به صورت رایگان ارسال برای شما ارسال میگردد. پرداخت مابقی مبلغ نیز دارای شرایط اقساطی ویژه است.

پیشگیری از ایجاد بوی بد تشک قدیمی

پیشگیری از بوی بد تشک

پیشگیری از بوی بد تشک

همیشه گفته شده پیشگیری بهتر از درمان است. اگر تشک شما هنوز بوی بدی به خود نگرفته حتما اقدامات زیر را انجام دهید تا گرفتار این بوی نامطبوع در تشک نشوید. همچنین مراقبت از تشک باعث افزایش طول عمر بیشتر تشک نیز می‌شود.

– استفاده از روکش تشک برای جلوگیری از آلوده شدن تشک قدیمی

– نظافت منظم با استفاده از جاروبرقی برای جلوگیری از نشست گرد و غبار

– محافظت در برابر رطوبت

– پشت و رو کردن تشک هر 6 ماه برای استراحت و ریکاوری تشک

– شسشتوی هفتگی ملحفه و روبالشتی‌ها

– حفظ پاکیزگی اتاق خواب

جمع بندی مطالب گفته شده در خصوص بوی بد تشک قدیمی

تشک رابطه مستقیم در کیفیت خواب شما دارد پس در صورت ایجاد بوی بد روی تشک حتما از روش‌های گفته شده استفاده کنید. این را نیز به خاطر داشته باشید که پیشگیری راحتر از درمان است. با استفاده از راه حل‌ها و نکات گفته شده می‌توانید خوابی راحت را تجربه کنید.

 

 

منابع

cleanmyspace.com

tomsguide.com

سبد خرید
فروشگاه
حساب کاربری من