به فروشگاه اینترنتی تشک نفیس خوش آمدید...😊
تشک سفت بهتره یا نرم

فهرست مطالب

تشک سفت بهتره یا نرم

در ابتدا بدانید نرمی و سفتی تشک امری نسبی بوده و برای هر شخص متفاوت است. اما برای پاسخ به سوال “تشک سفت بهتره یا نرم؟” باید شرایط و نیازهای افراد مانند ابتلا به عارضه‌های کمری، کهولت سن، کودکان، زوجین، ورزشکاران، وزن بالا، بارداری و طبع گرم توجه شود. در این مقاله تمام این شرایط را بررسی کرده و تشک مناسب هر فرد را از نظر سفتی و نرمی معرفی می‌کنیم.

معیار سفتی و نرمی تشک

در حال حاضر، سیستم‌های مختلفی برای درجه‌بندی سفتی و نرمی تشک‌ها وجود دارد. یکی از متداول‌ترین این سیستم‌ها، استفاده از اعداد است که از 1 تا 10، درجه سفتی تشک را نشان می‌دهند. به طور کلی، تشک‌هایی که عدد آن‌ها بین 1 و 2 است، خیلی نرم ، 3 و 4 نرم، 5 تا 7 متوسط، 8 و 9 سفت و 10 خیلی سفت محسوب می‌شوند.

مقایسه ویژگی‌های تشک نرم و سفت

تشک‌های سفت با سطحی صاف و محکم، به حفظ تراز ستون فقرات کمک می‌کند ولی تشک‌های نرم با انعطاف پذیری بیشتر سعی در فراهم سازی راحتی بیشتر دارد. در تصویر زیر به مقایسه ویژگی‌های تشک‌های سفت و نرم می‌پردازیم.

تشک سفت بهتره یا نرم؟

تشک سفت بهتره یا نرم؟

تشک سفت بهتره یا نرم: بر اساس شرایط افراد

مهمترین موضوع در انتخاب تشک سفت یا نرم، در نظر گرفتن شرایط و نیازهای شما است. این شرایط شامل ابتلا به عارضه‌های کمری، کهولت سن، کودکان، بارداری، ورزشکاران و چند مورد دیگر می‌شود که هر کدام را جداگانه بررسی می‌کنیم.

تشک سفت بهتره یا نرم برای عارضه‌های کمری

تشک نرم بهتره یا سفت برای عارضه های کمری

تشک نرم بهتره یا سفت برای عارضه های کمری

عارضه‌های کمری یکی از اصلی‌ترین موضوعات در انتخاب تشک سفت یا نرم است. در اینجا تشک نرم یا سفت برای بیماری‌هایی مانند دیسک کمر، سیاتیک، تنگی کانال نخاع و اسکولیوز را معرفی می‌کنیم.

تشک سفت بهتره یا نرم: برای دیسک کمر

تشک سفت بهتره یا نرم برای دیسک کمر

تشک سفت بهتره یا نرم برای دیسک کمر

مطالعات متعدد نشان داده‌اند که تشک‌های سفت در مقایسه با تشک‌های نرم، برای افراد مبتلا به دیسک کمر مناسب‌تر هستند. این نوع تشک‌ها با حفظ قوس طبیعی ستون فقرات، فشار وارده بر دیسک‌ها را کاهش داده و از تشدید درد و التهاب جلوگیری می‌کنند.علاوه بر این، تشک‌های سفت به حفظ ثبات ستون فقرات در هنگام خواب کمک می‌کنند و از خم شدن یا چرخش غیرطبیعی آن جلوگیری می‌کنند.

تشک سفت بهتره یا نرم: برای سیاتیک

تشک سفت بهتره یا نرم برای سیاتیک

تشک سفت بهتره یا نرم برای سیاتیک

برای سیاتیک، تشک‌های با سفتی متوسط گزینه مناسب‌تری هستند. این نوع تشک‌ها، تعادل مناسبی بین حمایت و راحتی را ایجاد می‌کنند و فشار را به طور یکنواخت در کل بدن توزیع می‌کنند.همچنین استفاده از لایه مموری فوم در تشک می‌تواند به تسکین نقاط فشار و کاهش درد در افراد مبتلا به سیاتیک کمک شایانی کند.

تشک اسلیپ پلاس A با سفتی متوسط و پد مموری فوم، بهترین گزینه برای تشک مناسب سیاتیک می‌باشد.

تشک سفت بهتره یا نرم برای تنگی کانال نخاعی

تشک سفت بهتره یا نرم برای افراد دچار تنگی کانال نخاعی

تشک سفت بهتره یا نرم برای تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاع بیماری است که در آن فضای داخل ستون فقرات باریک می‌شود و فشار بر نخاع و اعصاب وارد می‌شود. تشک‌های سفت به کاهش فشار بر نخاع و اعصاب کمک می‌کنند و می‌توانند درد و علائم تنگی کانال نخاع را کاهش دهند.

تشک سفت بهتره یا نرم برای اسکلویوز

تشک نرم بهتره یا سفت برای اسکولیوز

تشک نرم بهتره یا سفت برای اسکولیوز

اسکولیوز انحراف جانبی ستون فقرات است که بیشتر در دوران بلوغ ایجاد می‌شود. تشک‌های با سفتی متوسط که دارای لایه مموری فوم هستند، می‌توانند پشتیبانی مناسبی از ستون فقرات را فراهم کنند و نقاط فشار را کاهش دهند. همچنین این تشک‌ها می‌توانند از پیشرفت این بیماری جلوگیری کنند.

تشک سفت بهتره یا نرم برای سالمندان

تشک نرم بهتره یا سفت برای سالمندان

تشک نرم بهتره یا سفت برای سالمندان

تشک‌های سفت با حفظ انحنای طبیعی ستون فقرات در هنگام خواب، به کاهش درد کمر و گردن کمک می‌کنند. همچنین این تشک‌ها با توزیع یکنواخت وزن بدن، فشار را از نقاط حساس مانند لگن، شانه‌ها و مفاصل می‌کاهند. معمولا سالمندان به دلیل ضعف عضلات به سختی روی تشک غلت می‌زنند، تشک‌های سفت با فراهم کردن سطحی صاف و محکم، جابجایی و غلت زدن را تسهیل می‌کند.

تشک سفت بهتره یا نرم برای کودکان

تشک سفت بهتره یا نرم برای کودکان

تشک سفت بهتره یا نرم برای کودکان

کودکان در طول شبانه روز ساعات بیشتری را نسبت به بزرگسالان در خواب سپری می‌کنند. کودکان به دلیل استخوان بندی نرم و در حال رشدشان، راحتی مناسب روی تشک سفت را ندارند. همچنین تشک‌های سفت فشار بیشتری به ستون فقرات آن‌ها وارد می‌کنند. تشک‌ها با سفتی و نرمی متوسط گزینه مناسب‌تری برای این دلبندان در حال رشد هستند.

تشک سفت بهتره یا نرم برای ورزشکاران

تشک سفت بهتره یا نرم برای ورزشکاران

تشک سفت بهتره یا نرم برای ورزشکاران

ورزشکاران به دلیل فعالیت‌های بدنی سنگین و عضلات قوی‌تر، نیاز به تشکی دارند که به طور کامل از بدن آنها پشتیبانی کند و در طول خواب، ستون فقرات را در راستای طبیعی خود نگه دارد. همچنین بهبود گردش خون در تشک‌های سفت باعث اکسیژن رسانی و ریکاوری بهتر عضلات ورزشکاران می‌شود.

تشک سفت بهتره یا نرم برای افراد سنگین وزن

تشک سفت بهتره یا نرم برای افراد چاق

تشک سفت بهتره یا نرم برای افراد سنگین وزن

افراد با وزن بالای 90 کیلوگرم به دلیل وزن بالا، فشار بیشتری را به تشک وارد می‌کنند. به همین دلیل، به تشکی نیاز دارند که به اندازه کافی محکم باشد تا از فرو رفتن بیش از حد بدن در تشک و ایجاد درد و ناراحتی جلوگیری کند. همچنین تشک‌های سفت با تحمل وزن بیشتر، طول عمر بیشتری را برای این افراد ارائه می‌دهند.

تشک‌های اسلیپ پلاس A و ارکیده B نفیس برای افراد تا وزن 120 کیلوگرم و تشک‌های مدیکال B و اسلیپ پلاس B تا وزن 110 کیلوگرم مناسب هستند.

تشک سفت بهتره یا نرم برای بانوان باردار

تشک سفت بهتره یا نرم برای زنان باردار

تشک سفت بهتره یا نرم برای بانوان باردار

بانوان در دوران بارداری تغییرات زیادی مانند افزایش وزن تجربه می‌کنند پس نیاز به تشکی دارند که از ستون فقرات، لگن و مفاصل او به طور کامل پشتیبانی کند. تشک‌های سفت به حفظ انحنای طبیعی ستون فقرات در دوران بارداری کمک کرده و از بروز کمردرد و سایر مشکلات اسکلتی عضلانی جلوگیری می‌کنند. همچنین در ماه‌های آخر بارداری که وزن جنین افزایش یافته است، تشک‌های سفت با توزیع وزن یکنواخت، فشار وارده به نقاط بدن را کاهش می‌دهد.

تشک سفت بهتره یا نرم برای افراد گرمایی

افرادی که به گرما حساس هستند و به اصطلاح “گرمایی” محسوب می‌شوند، در انتخاب تشک باید به دنبال تشک‌هایی باشند که به تهویه هوای مطلوب در اطراف بدن آن‌ها کمک کنند. تشک‌های سفت به دلیل اینکه فضای بیشتری بین بدن و تشک ایجاد می‌کنند، به گردش بهتر هوا در اطراف بدن کمک می‌کنند و از گرم شدن بیش از حد بدن جلوگیری می‌کنند. علاوه بر این، تشک‌های سفت به دلیل اینکه رطوبت را به دام نمی‌اندازند، می‌توانند به خنک ماندن بدن در طول شب کمک کنند.

تمامی‌تشک‌های نفیس با رویه آنتی باکتریال و ضد حساسیت و ترموباند عرق گیر تولید می‌شوند تا تهویه مطلوبی برای افراد گرمایی ارائه دهند.

تشک سفت بهتره یا نرم برای افرادی که زیاد غلت می‌زنند

تشک سفت بهتره یا نرم برای افرادی که غلت میزنند

تشک سفت بهتره یا نرم برای افرادی که غلت میزنند

افرادی که در طول خواب زیاد غلت می‌زنند، به تشکی نیاز دارند که ضمن پشتیبانی کافی را از بدن، قابلیت انعطاف پذیری نیز داشته باشد تا به راحتی با حرکات آنها در طول شب سازگار شود. تشک با سفتی متوسط هر دو ویژگی گفته شده را باهم ارائه می‌دهند.

تشک سفت بهتره یا نرم برای زوجین

تشک سفت بهتره یا نرم برای زوجین

تشک سفت بهتره یا نرم برای زوجین

انتخاب تشک مناسب برای زوجین می‌تواند چالش برانگیز باشد، چرا که هر فرد ممکن است‌ ترجیحات متفاوتی در مورد سفتی یا نرمی تشک داشته باشد. توجه به نکاتی مانند وزن زیاد یکی از زوجین و قابلیت حفظ تراز ستون فقرات می‌تواند در انتخاب سفتی و نرمی تشک کمک بسیار کند. اگر زوجین تمایلات مختلفی داشته باشند، تشک با سفتی متوسط می‌تواند گزینه مناسب‌تری باشد.

اگر تشکمان خیلی سفت یا خیلی نرم است چکار کنیم؟

به طور کلی تشک خیلی سفت یا خیلی نرم به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود پس اگر می‌توانید تشک جدیدی تهیه کنید. حال اگر تشک شما نو است یا توان تهیه تشک جدید را ندارید، می‌توانید از تاپر پدهای سفت کننده یا نرم کننده برای متعادل کردن سفتی و نرمی تشکتان استفاده کنید.

تشک سفت یا نرم با تاپرپد اسفنجی

تاپر پد اسفنجی نفیس یک روی آن نرم و روی دیگر سفت می‌باشد و برای متعادل کردن سفتی و نرمی هر تشکی مناسب است. همچنین تاپر پد هوشمند نفیس با لایه مموری فوم برای متعادل کردن تشک‌های خیلی سفت نیز مناسب است.

معرفی چند تشک سفت و نرم

نفیس انواع تشک‌های خود را با درجات سفتی متنوع برای پوشش تمام نیازها تولید می‌کند. تشک‌های مدیکال نفیس از دسته تشک‌های فول طبی اسفنجی سفت و تشک‌های طبی فنری نفیس جز تشک‌های نیمه سفت و نرم محسوب می‌شود. نرمی و سفتی محصولات نفیس در جدول زیر آمده است.

نوع تشک طبی

نام مدل تشک طبیدرجه سفتی رو

درجه سفتی  زیر

طبی اسفنجی

مدیکال B78
مدیکال C7

8

طبی فنری متصل

ارکیده B57

ارکیده C

6

8

نیلوفر A4

6

نیلوفر B4

6

طبی فنری منفصلاسلیپ پلاس A

5

7

اسلیپ پلاس B

6

7

اسلیپ پلاس C

6

7

 

جمع بندی تشک سفت بهتره یا نرم

با خواندن این مقاله پاسخ کاملی به سوال “تشک سفت باشد یا نرم؟” با توجه به شرایط و نیازهای هر فرد دریافت می‌کنید. با خرید از کارخانه نفیس از مزایایی مانند حذف واسطه‌ها و خرید به قیمت درب کارخانه، مهلت تست 2 هفته‌ای (مرجوعی یا تعویض در صورت عدم رضایت)، شرایط اقساطی ویژه و ارسال رایگان به سراسر کشور بهره‌مند می‌شوید. همچنین می‌توانید تشک با درجه سفتی دلخواهتان را به نفیس سفارش داده و تحویل بگیرید.

 

منابع

ncbi.nlm.nih.gov

craftedbeds.co.uk

سبد خرید
فروشگاه
حساب کاربری من