چه کسانی باید از تشک فول طبی استفاده کنند ؟

در این مقاله قصد داریم بررسی کنیم که چه کسانی باید از تشک فول طبی استفاده کنند. قبل از آن در مورد مفهوم تشک فول طبی و راهنمای خرید آن مطالبی را آورده ایم. همچنین ارتباط بین تشک و سلامتی انسان را هم مطرح کرده ایم. می دانید که امروزه تشک‌ها در انواع مختلفی تولید می‌شوند و هر فردی متناسب با سلیقه خود، اقدام به خرید یکی از انواع آن ها می‌کند. تشک‌های طبی یکی از انواع تشک‌ها می‌باشند. خود تشک‌های طبی نیز به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند که یکی از آنها، تشک‌ های فول طبی است. در واقع با توجه به این که سال به سال به میزان علاقه مردم (از قشرها و سن‌ها و جنسیت‌های مختلف) نسبت به تشک‌های طبی افزایش پیدا می‌کند، بنابراین این نوع تشک‌ها در انواع و سایزها و شکل‌های مختلف تولید می‌شوند تا بتوانند جواب نیاز مردم با سلایق مختلف را بدهند.

 

تشک فول طبی چیست؟

تشک فول طبی یکی از انواع تشک های طبی است که صرفاً برای مقاصد پزشکی طراحی شده است. بنابراین برای تعریف تشک فول طبی باید مفهوم تشک طبی را بررسی کنیم. تشک طبی که به تشک ارتوپدی نیز معروف است به نوعی تشک گفته می‌شود که از مفاصل بدن فرد در هنگام دراز کشیدن، محافظت و پشتیبانی به عمل می‌آورد. در واقع تشک طبی تشکی است که به صورت ارگونومیک طراحی شده است و صرفاً یک وسیله برای دراز کشیدن بر روی آن نیست. بهتر بگوییم، هنگام ساخت و طراحی انواع تشک طبی، مسائل پزشکی و ارگونومیکی لحاظ شده‌ اند.

تشک‌های طبی از لحاظ انعطاف پذیری نسبت به تشک‌های عادی در سطح بالاتری قرار دارند ولی در ساخت آنها از فنر استفاده نشده است و به طور معمول این نوع تشک‌ها از موادی مانند یونولیت و اسفنج ساخته می‌شوند. با این وجود، امروزه تشک‌هایی که دارای فنر باشند هم ساخته می‌شوند و برای افرادی که مشکل خاصی ندارند و صرفاً دوست دارند از تشک‌های طبی استفاده کنند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

راهنمای خرید تشک فول طبی

در صورتی که قصد خرید تشک طبی را دارید اولاً باید به پزشک مراجعه کنید و متناسب با تجویز پزشک، اقدام به خرید این نوع تشک کنید. تشک فول طبی باید به گونه ای باشد که همه قسمت‌های ستون فقرات یک فرد یعنی از گردن او گرفته تا گودی کمر و تا پاهای فرد به خوبی توسط آن پوشش داده شود. وقتی که شما از تشک فول طبی استفاده می‌کنید و بر روی یکی از آن ها دراز می‌کشید، ستون فقرات شما در یک راستا به صورت طبیعی قرار می‌گیرد.

ارتباط بین تشک طبی و سلامتی انسان

حتماً شما بارها شنیده ‌اید که سلامتی، بزرگ ترین نعمتی است که خدا به بسیاری از انسان ها هدیه داده است. این جمله را افرادی که سن بالاتری دارند و تجربه بیشتری در زندگی خود کسب کرده‌ اند، بیشتر از افراد جوان ‌تر و کم تجربه‌ تر تکرار می‌کنند. در واقع داشتن بیشترین نعمت‌ها بدون داشتن سلامتی، ارزشی ندارد. وقتی که سلامتی برای انسان به این میزان اهمیت دارد، بنابراین حفظ سلامتی نیز اهمیت بسیار زیادی پیدا می‌کند. حفظ سلامتی برای یک فرد، ممکن نمی‌شود مگر با داشتن خوابی راحت. در صورتی که انسان می‌خواهد به راحتی بخوابد باید در خرید تشک دقت کافی داشته باشید.

عوارض استفاده از تشک نامناسب برای خوابیدن

استفاده از تشک‌های نامناسب برای خوابیدن، عوارض زود گذر و البته عوارض بلند مدت زیادی را به دنبال دارد. عوارض زود گذر استفاده از تشک‌های نامناسب، به هم خوردن خواب و پریشانی و خستگی بعد از بیدار شدن است؛ ولی عوارض بلند مدت استفاده از تشک‌های نامناسب، آسیب رسیدن به کمر و گردن و ستون فقرات است. در واقع بسیاری از افرادی که با مشکل ستون فقرات و یا با مشکل کمر درد و گردن درد مواجه هستند، به دلیل یک رفتار غلط و در مرور زمان با این مشکلات مواجه شده اند. این رفتار غلط می‌تواند نشستن اشتباه در طول زندگی و یا سر پا ماندن بیش از حد و یا خوابیدن غیر استاندارد باشد. منظور از خوابیدن غیر استاندارد، خوابیدن بر روی تشک یا بالش نامناسب است. استفاده از تشک‌های فول طبی می‌تواند تا حد بسیار زیادی، هم عوارض کوتاه مدت و هم عوارض بلند مدت ناشی از استفاده از تشک‌های غیر استاندارد را کاهش دهد و یا حتی این عوارض را به صفر برساند.

باید به این نکته هم اشاره کنیم که خوابیدن بر روی تشک‌های فول طبی راحتی کم تری نسبت به خوابیدن بر روی تشک‌های فنری طبی و یا سایر تشک‌های طبی دارد. به همین دلیل به شما توصیه می‌کنیم اگر مشکل جدی و بیماری خاصی ندارید از تشک‌های فنری طبی و یا سایر انواع تشک‌های طبی استفاده کنید و فعلاً به سمت استفاده از تشک های فول طبی نروید.

چه کسانی باید از تشک فول طبی استفاده کنند ؟

چه کسانی باید از تشک فول طبی استفاده کنند؟

تشک فول طبی، تشکی است که صرفاً برای مقاصد پزشکی و سلامتی افراد طراحی شده است و از لحاظ راحتی و زیبایی، نسبت به بقیه انواع تشک‌ها در سطح پایین ‌تری قرار دارد. اگر ما بخواهیم بررسی کنیم که چه کسانی باید از تشک فول طبی استفاده کنند باید بگوییم که همه افراد جامعه می‌توانند از این نوع تشک‌ها استفاده کنند و منعی برای استفاده از آن ها وجود ندارد. با این وجود این نوع تشک‌ها معمولاً توسط پزشک برای بیماران تجویز می‌شود و افراد عادی از آنها استفاده نمی‌کنند. به طور معمول، تشک فول طبی برای افراد زیر توصیه می شود:

  1. کسانی به دلیل بیماری مجبور هستند مدت زمان زیادی را در رختخواب خود بمانند.
  2. برای افرادی که مشکلات کمر و گردن و ستون فقرات دارند و نمی‌توانند بر روی تشک‌های عادی بخوابند و خوابیدن بر روی تشک‌ های عادی باعث می‌شود که به کمر و گردن و ستون فقرات آنها آسیب وارد شود. فراموش نکنیم که تشک‌های عادی به خوبی نمی‌توانند از ستون فقرات و کمر و گردن افراد محافظت کنند.
  3. برای افرادی که احتمال ابتلا به زخم بستر دارند و خوابیدن برای تشک‌های عادی می‌تواند امکان ابتلا به زخم بستر در آنها را افزایش دهد.

 

صابر شریعت
ارسال دیدگاه